Zaovine pripadaju opštini Bajina Bašta i obuhvataju 28 zaselaka, Zaovinsko jezero i kanjon reke Beli Rzav pod nazivom „Sklopovi". To je šumovito planinsko područje koje se nalazi u južnom delu planine Tara poznatim i kao „Ravna Tara" i praktično predstavlja prirodnu sponu Tare sa Zlatiborskim masivom i Mokrogorskom kotlinom.
Možda više nego bilo gde drugde, baš ovde, u Zaovinama, se može zapaziti ta neverovatna povezanost čoveka i prirode. Sudbina našeg naroda, koja se vekovima kroz legende prenosi ovim krajem, oslikava se u spomenicima koji predstavljaju kulturno-istorijsko nasleđe ovog kraja.
Pančićeva omorika, kao još jedna znamenitost po kojoj su Zaovine čuvene, je otkrivena u zaseoku Đurići 1875. godine. Otkrio ju je čuveni botaničar Josif Pančić. Zaovine su jedino stanište Pančićeve omorike na serpentinitu.
Zaovine obuhvataju površinu od 5.593,61 ha i prostiru se od 784 do 1412m (vrh Miloševac) nadmorske visine.
1978. godine tadašnja Vlada donosi stratešku odluku o pravljenju reverzibilne brane sa visinom od preko 130 m. Na žalost, to je za sobom vuklo katastrofalne posledice za stanovnike sela Vežanja. Morali su se pomiriti sa činjenicom da će sve njihove kuće i imanja biti potopljeni. Odšteta koju su dobili, kao i kuće u novom selu 20-tak km odatle nisu velika satisfakcija za predeo u kome su živeli. Osunčana dolina sa rečicom koja protiče kroz nju, mostićima i šumom tik iza kuća, pre je ličila na prizor iz bajke nego na centralnu opštinu toga dela Tare.
Većina kuća u selu, zajedno sa crkvom je potopljena kada je doneta strateška odluka da se na reci Beli rzav napravi brana, pa samim tim i veštačko jezero, koje na pojedinim mestima dostiže dubinu i do 80m. Ovo jezero, nepravilnog zvezdastog oblika se nalazi na 892m nadmorske visine. Pri maksimalnom nivou ovo jezero ima 150 hm³ vode, a nominalna snaga hidroelektrane je 614 MW.
Pre nego sto smo krenuli u istraživanje sela, potrudili smo se da se dobro informišemo, što iz knjiga, što iz usmenih predanja meštana. Tako da ćemo vam ovde, bez rezerve, preneti sve podatke do kojih smo došli. Sledeće slike sa obeleženim objektima u selu su nam mnogo pomogle u određivanju tačnog mesta zarona.